Parke Nedir ?

Parke, İnsanoğlu'nun kurulu düzen sürmeye başladığı günlerden itibaren yaşadığı ortamları sıcak ve doğallaştıran bir malzeme olmuştur. İlk zamanlar tamamiyle masif kereste ve tahta olarak kullanılarak parkeler ilerleyen teknoloji ile birlikte bir ebat ve standarta girmiştir. Tamamiyle masif olması sağlıklı ve doğal bir malzeme olmasının en önemli unsurudur. Günümüzün ilerleyen teknolojisiyle birlikte parke yani masif parke karşısında rakip olabilecek bir takım benzer teknolojik malzemeler piyasaya sunulmuştur. Bunlar kısaca laminat parke, lamine parke ve benzeri pvc parke olarak adlandırılan zemin kaplamalarıdır.

Sistire ve Cila

a. Birincisi sistre yönü kalın zımpara ile (40-60) kum, İkincisi sistre yönü daha ince zımpara ile (80-100) kum, Üçüncüsü sistre yönü en ince zımpara ile (120-180) kum, Sistre işleminde bu sıra ve yol izlenmelidir. 

b. Macun işleminden sonra 120 numara zımpara ile tekrar zımparalanmalıdır. 

c. Son sistre işleminden sonra yüzey tozları iyice temizlenmelidir. Dolgu verniği atılır, yeniden temizlenir. 

d. Rulo fırça ile 3-4 kat cila atılır. 

 

Garanti

Hammadde seçiminde üretim ve üretim kalite kontrol işlemlerine kadar olan tüm takip, parke üretimi konusunda uzmanlaşmış Orman ve Orman Endüstri Mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Dünya standart kuruluşlarınca ön görülen standartlara uygun üretilen parkemiz, modern ve bilgisayar kontrollü fırınlarda %8 kuruluk değeri kazandırılmaktadır. DAÇO tarafından üretilen parkelerin alt yüzeylerinde bulunan kanallar, alt yüzeyin şaptan alacağı nemi önler ve zemini iyi tutmasını sağlar. Rutubet kanallarda genleşerek parkeye ulaşmaz. Ayrıca şap bozukluklarını engelleyen ve yapıştırıcının kuvvetini artıran açılı boşluk özelliğine sahiptir. Parke paketleri içerisinde tasnif sırasında gözden kaçarak yer alabilecek olan üst yüzey kırık, çatlak ve/veya sınıf tasnifine aykırı olan ürünleri yenileri ile değiştirebilirsiniz. Döşeme ile ilgili sorunlar ve döşenmiş ürünler garanti dışıdır. DAÇO` dan aldığınız parkeler garanti kapsamındadır. 

Döşeme ile ilgili önemli konular

a. Su tesisatını gözden geçirerek sızıntı ve kaçaklarını yok edin. 

b. Döşenecek ortamın ısısı 15°C`den az olmamalıdır. 

c. Son kat boya hariç her türlü inşaat işlemleri tamamlanmış olmalıdır. 

d. Doğrama ve pencere camları takılmış olmalıdır. (Ortam nemi ile dengeyi sağlamak için) 

e. Parkelerin ortam nemi ile dengeye gelmesi için döşeme öncesi parkelerin döşenecek ortamda bulunması gerekir. Parkeler naylon içindeyse ambalajın birkaç yerinden yırtılarak nefes alması sağlanır. 

f. Poliüretan yapıştırıcılar tercih edilmelidir. 

g. Su bazlı ve solvent bazlı yapıştırıcılar kullanılmamalıdır. 

h. Masif boy parke, döşenecek ortamın uzunluğuna paralel döşenmelidir. 

i. Döşeme işlemi bittikten en az 2 hafta sonra sistre ve cila yapılmalıdır. 

j. Duvar kenarlarında 1.5-2 cm boşluk bırakılmalıdır. 

k. Döşeme konusunda uzmanlaşmış ve titiz çalışma ekipleri tercih edilmelidir.

 

Daço Parke Web Sitesi

Güvenlik
Daço Parke'nin web sitesi, kişisel verilerinizin kaybolması, manipüle edilmesi veya tahrip edilmesini önlemek ve bu verilere yetkisiz kişilerce erişilmesini önlemek için teknik ve organizasyonel güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Web sitesi şifrelenmesine yönelik endüstri standardı olan Secure Sockets Layer (SSL) kullanımına rağmen, tüm olasılıklara karşı tam bir koruma mümkün değildir.

E-posta ve formlar
Web sitemizde bulunan formları doldurmanız veya bize e-posta yoluyla ulaşmanız durumunda, verdiğiniz bilgiler yalnızca talebinizi karşılamaya çalışmak ve/veya işleme koymak için kullanılacak ve daima gizli tutulacaktır.

İlgili kişi
Web sitemizin tasarım ve işlevleri ile ilgili konularda herhangi bir sorunuz olduğu takdirde, lütfen bizimle temasa geçiniz:
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Not
Daço Parke web sitesi mümkün olan en büyük itina ile oluşturulmuş olup, düzenli olarak kontrol edilmekte ve güncellenmektedir. Daço Parke, ziyaret edilen sayfalardaki bilgilerin güncelliği, doğruluğu, eksiksizliği ve/veya kalitesi hususunda garanti vermez. Web sitemiz diğer web sitesi operatörlerine yönlendiren bağlantılar içerebilir. Daço Parke bu sitelerin işlev ve içeriği bakımından hiçbir teminat veya yükümlülük üstlenmez.
Metin, görsel malzeme, teknik bilgi, ses, video ve benzeri dosyalar gibi tüm içerikler ve bunların aranjmanı telif hakkı kanunuyla ve fikri mülkiyetin korunması ile ilgili diğer kanunlarla korunmuştur. Aksi belirtilmedikçe veya Daço Parke tarafından yazılı onay verilmediği müddetçe bu web sitesindeki içerikler hiçbir şekilde ticari amaçla kopyalanamaz, yayınlanamaz ya da değiştirilemez.
 
© 2017 Daço Parke, İstanbul, Türkiye

Masif Parke Döşeme Yöntemleri

a. Primer Yöntem: Güvenli ve ekonomik bir yoldur. Primer rulo fırça yardımıyla şapa yedirilir. Birinci kat kuruduktan sonra (5-6 saat) ikinci kat sürülür. İkinci kat kuruduktan sonra su ihtiva etmeyen yapıştırıcı ile döşeme yapılır. Primer şapı sertleştirir, yüzeydeki olası tozları dondurur ve rutubet izolasyonu sağlar. Bu yöntem için parke boyu 120 cm olmalıdır. 

b. Çakma Yöntemi: Boyu 120 cm`yi geçen yer döşemelerinde kesinlikle bu yöntem kullanılmalıdır. Şap arasına yerleştirilen karkaslara parkelerin hem çakılması, hem zemine yapıştırılması şeklinde uygulanır. Kadranlar 25-30 cm aralıklarla şap arasına dizilmelidir. Kadranlar kuru ve düz lata yerine eşkenar yamuk profil olarak hazırlanmalıdır. Şap kalınlığı kadron kalınlığı ile aynı seviyede olmalıdır. Parkeler kadranlara 90 derece açı ile döşenir. 

c. Diğer Yöntemler: Zeminin daha çabuk kurumasını ve kısmi rutubet izolasyonu sağlamak amacıyla şapa talaş karıştırılarak döşeme yapılır. Şap veya kuru beton üzerine sunta. MDF, kontratabla yerleştirilerek veya ahşap konstrüksiyon hazırlayarak üzerine döşenebilir. Ayrıca plastik esaslı malzemeler şap üzerine yapıştırılarak parke döşenebilir. 

d. Doğrudan Yapıştırma Yöntemi: Zemin düzgün ve sert ise direkt yapıştırıcı kullanarak uygulanır. Primerli ve çakma yöntemlerine göre daha az tercih edilir. Primerli ve çakma yöntemlerine göre daha az önerilmesiyle birlikte daha yoğun olarak kullanılır.

 

Parke Bakımı 

a. Çizilmeleri önlenmek için mobilyaların altına plastik koruyucu takınız. 

b. Elektrik süpürge veya hafif nemli bezle temizleyiniz. 

c. Parkenin nem almamasına dikkat ediniz. Su dökülürse hemen kurulayınız. 

d. Sistre ve cila ile ilk günkü görünüşüne kavuşturabilirsiniz.

 

Parke döşenecek zeminin hazırlanması

a. Şap: Sıkı dökülmüş, sert ve 3-6 cm kalınlığında olmalıdır. Şap üzerinde sert bir cismi sürterek sertlik kontrolü yapılacaktır. Sürtünme sırasında iz ve toz oluşmamalıdır. 

b. Şap yeterince kuru olmalıdır. Yeni atılmış bir şap 7-8 haftada ancak kurumaktadır. 

c. Şapın kuruması sırasında oluşan çatlaklar (Küçükler Hariç) tamir edilmelidir. 

d. Şapın yüzeyi temiz olmalı, boya, zift, çimento artıkları çelik spatula ile temizlenmelidir. 

e. Şap üzerinde seviye farklılıkları 2 metre boyunda bir latanın değişik yönlerde gezdirilmesi ile yapılabilir. 3 mm üzerinde fark olmamalıdır. 

f. Şaplı yüzey, yapıştırıcı sarfiyatının artmasına engel olmak için fazla pürüzlü olmamalıdır. Bozuk yüzeyler, su ihtiva etmeyen kimyasallarla hazırlanmış tesviye şapı ile düzeltilmelidir. 

g. Taş parke, mermer vb. gibi malzemelerin üzerine ahşap parke döşenecekse zemin asitle temizlenmelidir. Daha sonra çift kompenantli bir ön astar sürülür ve bunun üzerine özel şap tatbik edilerek sertleşmesi beklenir. 

h. Parke üzerine parke döşenecekse eski parkelerin sistirelenip cilasının yok edilmesi gerekir. 

i. Yerden ısıtmalı zeminlerde şap kuruduktan sonra ısıtma serpantinlerindeki su ısısı 2-3 gün 30-35° beklenir. Döşeme işlemi bittikten sonra 3-5° C `lık kademelerle hedef ısıya ulaşır. Zemindeki parkenin belli bir ısı gerginliği olduğu göz önüne alınmalı ve 30-35°C sınırını geçmemelidir.

Meşe Parke

Decking

Merdiven

Marküteri

Masif Parke

Ahşap Masa

MÜŞTERİ YORUMLARI

Karkın İnşaat, Başakşehir : Teşekkürler.

Metro Ray İnşaat, Tekstilkent : Teşekkür ederiz.

Trio Zemin, Büyük Ada : Masif Parke işini zamanında ve planlandığı gibi yapıldığı için teşekkür ederim. Saygılarımla.

 

Erdoba Elegance Hotel, Mardin : Sayın ilgili, Daço Parke ekibinden çok memnun olduğumuzu belirtir, kendilerinin çok özverili çalıştığını belirtir ve çalışmasından memnuniyetimizi size belirtiriz.

 

Ak Yapı, Proje Masif, Çamlıca : Parke için teşekkürler.

 

Yusuf Kalko, Büyükçekmece : Masif Parke için teşekkür ederim.

 

Feride Tanman, Etiler : Tüm Daço ekibinin düzenli ve itina ile iş yapan evde rahatsızlık vermeyen efendi ve ehil kişiler olduğunu bilmenizi isterim. Ayrıca Daço Parke işi titizlikle takip etmiştir. Başarılarınızın devamını dilerim.

 

Ruhan Kılıç, Gürpınar : Teşekkürler.

 

Soner Altuğ, Darıca : Düzgün çalışmanız ve hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim.

 

Tekin Mimarlık , Şişli : Teşekkürler.

 

Erol Arslan, Doğa Restaurant , Tarabya : Teşekkürler.

 

Şeker Turizm , Kartal : Teşekkürler

 

Renault Bika , Esenyurt : Masif Parke için teşekkürler.

 

Kemal Niziplioğlu , Yeşilköy : Masif Parke ürünler için teşekkürler.

 

Akif Özkan , Tepekent : Daço Parke ekibinin detaylara önem vermesi bizleri memnun etti. Ürün uygulama sorumlusunun işi çok çok iyi takip etmesi sonucu ortaya çok güzel bir iş çıktı teşekkürler.

 

Mimar Okan Çağlar , Datça : Çok memnun kaldım, çok teşekkürler.

 

Agop Ermeni Vakfı , Taksim : Montaj sırasında yapılan işçilikten ve ekibin organizasyonundan, ilgisinden memnun kaldık, teşekkür ederiz.

 

Onur Karens , Şişli : Temiz ve süratli bir şekilde tamamlamıştır. Teşekkür ederim.

 

Ahmet Çetinsaya , Topkapı : Masif Parke için teşekkür eder, memnuniyetle önerebileceğimi belirtirim.

 

Geta Mimarlık , Yenibosna : Teşekkürler.

 

Tarman İnşaat , Anadolu Hisarı : Teşekkürler.

 

Via Port Hotel , Kurtköy : Teşekkürler.

 

Rasim Ay , Çorlu : Yapılan işlemler neticesinde, masif parke çalışması sorunsuz bir şekilde uygulanmıştır. Şahsım adına yapılan işlemden dolayı bütün emeği geçen herkese teşekkür ederim, İyi çalışmalar.

 

Hüseyin Karakaş , Göktürk : Sayın Yetkililer, Satış ve Uygulama ekiplerinizin firmanızı en iyi şekilde temsil ederek, kurumunuzun kurumsallık yönünden ileri düzeyde yol aldığını gözlemiş durumdayım, emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Sevgi ve Saygıyla.

 

Sami Uyanık , Yeşilköy : İşimizin, İstenilen nitelikte olduğu için teşekkür ederim.

 

Sistem Alüminyum , Çatalca : Teşekkürler.

 

Emrah Torun , Sinanoba : Ustaların titiz çalışmalarından ve Daço Parke'nin müşteri odaklı çalışmaları çok olumlu.

 

Faruk Sarıoğlu , Pelikan Hill : Teşekkürler.

 

Grand Yavuz Hotel , Sultanahmet : Teşekkürler.

 

Menend Cercioğlu , Tarabya : Çok teşekkür ederim. Çok Memnun kaldım. Hep zamanında geldiniz, temiz bir işçilik çıkardınız. Herkese Daço'yu tavsiye edeceğim.

 

Zambak Mimarlık , Bakırköy : Teşekkürler.

 

Merkez Mağazacılık , Etiler : Teşekkürler.

 

GrandSlam Projesi , Taşdelen : İşçilikten memnun kaldık. Daço Ekibine teşekkürler.

 

Yıldırım İnşaat , Kurtuluş : Teşekkürler.

 

Burhan Aksoy , Celaliye : 1nci Villa, Teşekkürler.

 

Recep Gül , Beylikdüzü : Teşekkürler.

 

Pao Mimarlık , Nişantaşı : Teşekkürler.

 

Gönül Çelikmen , Kınalı : Yapılan işle ilgili Daço ekibinin yaklaşımı ve ilgisi çok tatmin edici, teknik olarak gerekli güven duygusunu oluşturuyor.

 

Olcay Yüksektepe , Bahçeşehir : Teşekkürler.

 

Neşe Nahum , Bebek : Zamanında ve kaliteli iş yapıldı.

 

Hande Gürsoy , Çerkezköy : Teşekkürler.

 

Sefa Küçük , Tepekent : Malzemeden ve Ustalardan çok memnun kaldım, Daço Parke'ye teşekkürler.

 

Mahmut Kuşçu , Beşiktaş : Teşekkürler.

 

Kemal Cesur , Bahçeşehir : Teşekkür Ederiz.

 

Oğuz Terim , Moda : Teşekkürler.

 

Nusret Yağmur , Sinanoba : Firmanız tarafından zemine döşettiğim masif parkeleri çok beğendim, işçilik güzel, her şey için teşekkürler, firmanızı güvenle herkese tavsiye ediyorum.

 

Mehmet Ali Süzen , Lüleburgaz : Teşekkürler.

 

Mimar Aylin Tuncay , Erenköy : Teşekkürler.

 

Esbağ Yapı Kooperatifi , Taşoluk : Teşekkürler.

 

Akro Yapı İnşaat , Kemerburgaz : Teşekkürler.

 

ALG Mimarlık , Taksim : Teşekkürler.

 

Hakan Yazıcı , Kavacık : Yapılan işçilik ve ürün kalitesinden memnunum.

 

Net Mimarlık , Ümraniye : Teşekkürler.

 

Mahmut Özdemir , Çatalca : Teşekkürler.

 

Ediz Atay , Ataşehir : Teşekkürler.

 

Hifaş İnşaat , Zekeriyaköy : Teşekkürler.

 

Fuat Atay , Acarkent : Teşekkürler.

 

Mimar Sibel Dilek , Ataköy Konakları : Masif Parke için Teşekkür ederim.

 

Bayram Öztürk , Tepekent : Çok iyi teşekkürler.

 

Akyüz İnşaat , Bakırköy : Masif Parke için Teşekkürler.

 

Mehmet Yağcı , Florya : Herşey istenildiği gibi yapıldı, teşekkürler.

 

Hamit Yılmaz , Beykent : Başta Daço Parke Satış Ekibi olmak üzere Uygulama Ekibinin göstermiş olduğu ilgi ve titiz çalışmalarından dolayı, firmanıza teşekkür eder, başarılar dilerim.

 

Mehmet Demir , Zekeriyaköy : Marküteri için Teşekkürler Daço Parke.

 

İde Mimarlık , Maslak : Parke için Teşekkürler.

 

Mithat Kıyak , Kireçburnu : Masif Parke konusunda Hızlı ve kaliteli uygulama için teşekkür ediyorum.

 

Yüce Erim , Acarkent : Başta Daço Parke Uygulama ekibi olmak üzere, tüm Daço ekibine özveri için teşekkür ederim.

 

Şükrü Kapış , Gürpınar : Uygulama gayet düzgün ve güzel olmuştur, çalışma sistem ve kurallarına verilen sözlere uygun davranılmıştır. Şuan için hiçbir problem gözükmemektedir, ileride olabilecek sorun ve şikayetlerimiz konusunda Daço Parke'nin yardımcı olabileceği düşüncesindeyim. Gösterilen ilgiden dolayı Daço Parke elemanlarına ve ustalarına teşekkür eder, hayırlı işler dilerim.

 

Futbol Yatırımları Limited Şirketi , Kavaklı : Parke için Teşekkürler.

 

Altuğ Üzgüngüğ , Teras Konutları : Verilen hizmetten son derece memnun kaldım ve diğer tanıdıklarıma rahatlıkla önerebilirim.

 

Dündar İnşaat , Yeni Sahra : Parke için Teşekkürler.

 

Klasis Hotel , Silivri : Masif Parke için Teşekkürler.

 

Sam İnşaat , Taksim : Çalışmanızdan memnunuz, ileri daha kapsamlı projelerde çalışmak temennisiyle, işlerinizde başarılar dileriz.

 

Akyüz İnşaat , Bakırköy : Teşekkürler.

 

Ertunç Kayalar , Bahçeşehir : Elinize sağlık herşey güzel olmuş, hayırlı işler dilerim.

 

Parlar Otomotiv , Çağlayan : Masif Parke için Teşekkürler.

 

Dr. Necati Gürbüz , Ataköy : Parke için Teşekkür Ederiz.

 

Bina Teknik Yapı Ltd. Şti. , Sultanahmet : Daço parke ekibinin kalite, düzen, çalışma ve iş ahlakı konusundaki hassasiyetinden dolayı teşekkür ederiz.

 

ADRES BİLGİLERİ

Fabrika Showroom
Daco Parke Telefon 0 212 861 45 25
Daco Parke Gsm 0 533 383 64 67
Daco Parke Adres Muratçeşme Mah. Silivri Cad.
No.50 Büyükçekmece - İstanbul
Daco Parke Email info@daco.com.tr

İLETİŞİM

© 1984 - 2021 Daço Parke. Tüm hakları saklıdır. All Rights Reserved.